מהן בקשות הומניטריות וכיצד מגישים אותן בישראל?

למדינת ישראל הנחיות מחמירות בנוגע למתן מעמד לאזרחים זרים השוהים בגבולותיה. בנסיבות חריגות מסוימות אנשים רשאים להגיש בקשה הומניטרית על מנת לקבל מעמד זה. לכן ברור מדוע, אם גם אתם נמצאים בסיטואציה מורכבת, או שאתם רוצים לעזור לאדם שנמצא בסיטואציה לא פשוטה, תרצו לדעת כיצד עושים זאת. לפני הכול, צריך להבין מה היא בכלל בקשה מסוג כזה. בפועל בקשות הומניטריות אלה הן בקשות רשמיות אשר מוגשות על ידי  אזרחים זרים המבקשים מעמד בישראל בשל נסיבות חיים חריגות וטעמים הומניטריים. בקשה מסוג זה נבחנת על ידי הוועדה הבין-משרדית, הבוחנת כל מקרה לגופו על מנת לקבוע האם מצבו של המבקש מצדיק הענקת מעמד של תייר, תושב ארעי או תושב קבע.

מתי אפשר, כדאי וצריך להגיש בקשות הומניטריות בארץ?

ישנם מצבים שונים שבהם ייתכן שיהיה צורך להגיש בקשה הומניטרית. להלן מספר דוגמאות:

  • בני זוג מעורבים (ישראלי וזרים) שהקשר ביניהם התפרק עקב נסיבות חריגות כגון אלימות במשפחה או מוות במהלך התהליך ההדרגתי של קבלת מעמד
  • אזרחים זרים שהם בני משפחה של אזרחים ישראלים או הורים לקטינים ישראלים 
  • אנשים הסובלים ממחלות קשות ומסכנות חיים, או קורבנות סחר בבני אדם 
  • קטינים הסובלים מבעיות רגשיות או רפואיות

דוגמאות אלה אינן ממצות את כל האפשרויות, שכן “הליך הסל” מאפשר הגשת בקשות הומניטריות במגוון רחב של מקרים, תוך הגבלות מועטות.

כיצד להגיש בקשות הומניטריות?

לפני הגשת בקשה מסוג כזה, חיוני להיוועץ בעורך דין המנוסה בתחום זה. איש מקצוע כזה יוכל לכם בהכנת הבקשה ולוודא שהיא מלווה בכל המסמכים הנדרשים להוכחת העילות המצדיקות מתן מעמד בישראל. יש להגיש את הבקשה דרך משרדי רשות האוכלוסין וההגירה, ובמסגרת התהליך ייערך ראיון למגיש הבקשה. יכולות להיות תוצאות שונות לבקשה. לאחר עיון בבקשה ובראיון, הוועדה ההומניטרית מחליטה האם להעניק מעמד לאזרח הזר או לדחות את הבקשה. חשוב לציין שדחייה אינה בהכרח סוף פסוק. המבקשים רשאים לבחון היטב את החלטת הוועדה על מנת לוודא שכל המסמכים נלקחו בחשבון, שההחלטה נחתמה על ידי הגורם המוסמך ושהיא תואמת את הנסיבות העובדתיות של המקרה.

דילוג לתוכן