מי צריך להגיש בקשה לחוק רישוי עסקים?

אחד הויכוחים הנפוצים בכלכלה בכלל ובפרט בישראל הוא, למה בעלי עסק צריכים להגיש בקשה לרישוי בשביל שיוכלו לעסוק בתחום שלהם. המתנגדים טוענים שיש כאן אלמנט בירוקראטי שנועד להגביל, לפגוע ולהקשות על יזמים ובעלי מקצוע, דבר שבסופו של דבר פוגע ביכולת של הכלכלה להתפתח. לעומת זאת, התומכים טוענים שיש בכך היגיון רב וטוב שהמדינה דורשת רישוי מבעלי מקצוע בתחומים שונים.

חוק רישוי עסקים בישראל קובע שישנם עשרה קטגוריות בהם בעלי עסקים מחויבים בהוצאת רישיון על מנת לעסוק בתחומים מתוכם. מדובר על תחומים כגון בריאות רוקחות וקוסמטיקה, דלק ואנרגיה, חקלאות ובעלי חיים, מזון, מים ופסולת, מסחר ושונות, עינוג ציבור נופש וספורט, רכב ותחבורה, שמירה ואבטחה נשק ותחמושת, תעשייה כימיה ומחצבים. בתוך כל קטגוריה כזו יש כמובן הרבה מאוד תחומי מקצוע בהם עוסקים גברים ונשים במקצועות ותפקידים שונים. כמובן שהדרישות לרישוי שונות מתחום לתחום, וממקצוע למקצוע.

לפני שנסביר מדוע חוק רישוי עסקים בישראל הוא חיוני ואיך מוצאים רישיון לעסק, חשוב לציין שמעת לעת נעשים שינויים בחוק, בין היתר בשביל להקל על בעלי עסקים ובעלי מקצוע ולהוציא תחומי מקצוע שונים מתוך הרשימות, בכוונה להקל על יזמים ויזמיות להקים עסקים בתחומים השונים.

מדוע חוק רישוי עסקים הוא חשוב?

הרעיון הכללי שעומד מאחורי חוק רישוי עסקים מתבסס על שני דברים עיקריים. ראשית, למנוע מצב בו כל אחד יוכל לפתוח עסק ולהציע שירותים, גם אם אין לו הכשרה מקצועית, גם אם אין לו כלים ובוודאי אם הוא אדם בעל עבר פלילי, דבר שיכול להשפיע על היכולות לספק שירותים לקהל הרחב. שנית, ליצור מצב בו הלקוח ידע שהגורם אליו הוא פונה אכן מורשה לעסוק בתחום, הוא עבר את כל תהליכי הרישוי, ובמילים אחרות, עמד בכל התנאים והדרישות בשביל לפתוח עסק.

ישנם תחומים מסוימים שזה הכרחי, למשל, בתחום כמו תעשייה ומלאכה או בריאות על ענפיו השונים, זה חשוב שהלקוח ידע שהוא הגיע לבעל מקצוע מורשה וכן שכל מי שעוסק בתחום יעבור תהליכי פיקוח ובקרה, בין אם זה כשהוא פותח את העסק ובין אם זה לאחר מכן בשלבים שונים שלו, בשביל לוודא שהוא עובד נכון ועל פי החוק.

מה כולל החוק לרישוי עסקים?

חוק לרישוי עסקים כולל למעשה את כל הדרישות הרלוונטיות מבלי מקצוע ובעלי עסקים בשביל שהם יוכלו לעסוק בתחום הרלוונטי.

בכל תחום ותחום יש דרישות מסוימות, הקשורות בין היתר לסוג השירותים שהם מספקים, סוג החומרים איתם הם עובדים, המקום בו הם אמורים לספק את השירותים, תנאים ודרישות המתייחסים לעבר שלהם (קרי היעדר עבר פלילי) ודברים אחרים שיכולים להשפיע כך או אחרת על היכולת לקבל רישיון ולספק שירותים לציבור הרחב.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

דילוג לתוכן